Ayahuasca: Amazońskie Pnącze Duszy

Ayahuasca jest podobna do świętej księgi, będącej czymś więcej niż tylko papierem zabarwionym atramentem, która poprzez zanurzenie się w jej czyste doświadczanie, pozwala zyskać dostęp do wiedzy, mądrości, świadomości, które umykają ograniczonym zmysłom oraz konceptualizującemu umysłowi.
 
Ta amazońska, tradycyjna medycyna to potężne narzędzie i nauczyciel, który obdarzony odpowiednim szacunkiem i zaufaniem, otworzy przed Tobą drzwi do Twojej podświadomości i połączenia z naturą.
 
Ayahuasca nie jest tylko psychoaktywnym związkiem chemicznym, wpływającym w określony sposób na działanie organizmu, nie jest też rozrywką ani ucieczką od życia, a wspierającym drogowskazem, który doprowadzić Cię może do zupełnie innego spojrzenia na rzeczywistość, a przede wszystkim, na siebie samego. Ayahuasca jest badana i używana przez pokolenia szamanów, uzdrowicieli, mistyków i poszukiwaczy duchowych, a także naukowców, psychologów i terapeutów, dla których stanowi cenne narzędzie, pozwalające na introspekcję, wgląd, uzdrowienie i oczyszczenie, narzędzie pogłębiające duchową praktykę, medytację i poznanie siebie.

Jak powstała? Skąd się wzięła? Po co jest nam dana? Na te oraz inne pytania naukowcy i fascynaci rośliny starają się odpowiedzieć od lat. Rdzenni Indianie wierzą, że została zesłana im z Niebios i jest łącznikiem pomiędzy Niższymi i Wyższymi Światami. Gdy ktoś pyta szamana, czym jest ayahuasca, formą odpowiedzi jest podanie mu kubeczka z ciemnobordową cieczą, ponieważ na to pytanie nie da się odpowiedzieć, można tego jedynie doświadczyć.

Doświadczenie tej rośliny mocy jest za każdym razem inne i bardzo indywidualne dla każdej osoby. Na pewno jest poza słowem, zachwyca, ale też może przerazić, przenosi w głąb siebie, a co najważniejsze, przynosi nam wiele odpowiedzi, otwiera na przychodzące do nas świadomości oraz zachęca do zadawania nowych pytań, poszerzenia swojej perspektywy i szukania innych możliwości.

Ayahuasca z biochemicznego punktu widzeniaAyahuasca nazywana jest też pnączem duszy lub medycyną i znana jest w wielu kulturach od tysięcy lat. Nie ma jednego, stałego składu, a jej zastosowanie i działanie można opisać na wielu poziomach, ponieważ oprócz oczyszczania ciała na poziomie fizycznym, pozwala wejść w głęboki stan samopoznania podczas ceremonii uzdrawiania. W tradycji południowoamerykańskich plemion Shipibo wywar jest mieszanką dwóch roślin:

Ayahuasca - Banisteriopsis caapi – pnącze zawierające inhibitor MAO

Chacruna - Psychotria viridis – zawierająca DMT, naturalny związek występujący w ludzkim organizmie

Inhibitor MAO pozwala na przyjęcie niemetabolizowanego DMT do organizmu, otwierając umysł na głębokie przeżycia duchowe, dotyczące zrozumienia prawdziwej natury Wszechświata i naszej w nim roli. Doświadczenia te wpływają na poprawę jakości życia i są często opisywane jako ponowne narodziny, czy przebudzenie ze snu.
 
Świadoma praca z tą tajemniczą rośliną rozpoczyna się już przy zbiorze składników, z których następnie przygotowuje się uzdrawiający wywar i trwa zarówno podczas przygotowywania wywaru, w trakcie samej ceremonii, jak i po jej zakończeniu. W tym procesie liczy się wszystko: jakość oraz proporcje zebranych składników, wiek zebranej rośliny (pnącza i liści), długość gotowania i mieszania wywaru, tego, kto wywar przygotowuje (intencja, doświadczenie, uważność, atmosfera, „mówienie i śpiewanie do niej”), ogromne znaczenie ma również sposób przefiltrowania, przechowania i przekazania, a potem podawania wywaru, albowiem świadome oraz kompleksowe podejście zapewnia odpowiednią ochronę i ukierunkowanie prowadzących, wpływając na jakość doświadczenia wszystkich uczestników.

Przebieg Ceremonii

Zgodnie z tradycją ceremonie przeprowadzane są w nocy. Po rytualnym okadzaniu, uczestnicy siadają w kręgu, a następnie, po otwarciu ceremonii przez prowadzącego, wypijają wywar. Prowadzący komunikują się z ayahuascą za pomocą pieśni Icaro, które chronią i leczą wszystkich uczestników. Proces przebiega w półmroku, każdy doświadcza go indywidualnie i nie wchodzi w interakcje z innymi. Prowadzący utrzymują przestrzeń i dysponują szeregiem narzędzi, za pomocą których dbają o prawidłowy przebieg procesu. Po zamknięciu ceremonii uczestnicy mogą ze sobą porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami.

Ceremonie przeprowadzane są zgodnie z naukami plemion Shipibo, nie oznacza to jednak, że wyglądają tak samo jak w dżungli amazońskiej. Ceremonie w dżungli są prowadzone przez Curanderos - lekarzy natury, którzy dzięki wieloletnim dietom z roślinami mocy i rytuałom poznają dogłębnie świat roślin i ich przodków - którzy są kanałem łączącym dwa światy i za pomocą odpowiednich narzędzi i pieśni Icaro chronią, leczą oraz umożliwiają wglądy w podświadomość swoim podopiecznym.

Ceremonie prowadzone przez nas opierają się na fundamencie nauk Shipibo, asymilując jednocześnie nauki oraz mądrości innych kultur. Poza tradycyjnymi pieśniami, narzędziami i symbolami znanymi z Peru, uczestnicy mogą spotkać się ze wschodnimi mantrami, różnymi instrumentami, świętymi symbolami, minerałami i wieloma innymi obiektami reprezentującymi drogę rozwoju. Nasi Maestro wspierają takie podejście, rozumiejąc, że nie ma jednej słusznej drogi, a całe spektrum możliwości uzdrawiania.

Ceremonie odbywają się przez dwa dni z rzędu. Pozwala to lepiej zrozumieć i domknąć procesy rozpoczęte pierwszego dnia podczas drugiej ceremonii. Naszym gościom zapewniamy zdrowe posiłki i przestrzeń umożliwiającą wyciszenie i kontemplację podczas całego pobytu.

Proces

Po wypiciu medycyny rozpoczyna się proces nazywany Mareado. Ayahuasca otwiera połączenie z innym wymiarem odczuwania. Otwierając drzwi percepcji znajdujemy się w stanie pełnego połączenia z naturą. W tym stanie można dostąpić niezwykłych wizji, powrotu do ważnych momentów życia, połączenia z innymi istotami i doświadczania samego siebie. Jest to sfera, w której po zerwaniu zasłony iluzji, powracamy do źródła i możemy się rozwijać, doznajemy głębokiego oczyszczania, pozbywamy się tego, co niepotrzebne przez płacz, śmiech, ziewanie, wymioty i cały szereg doświadczeń. Już następnego dnia można poczuć lekkość i wolność od porzuconych obciążeń, choć to dopiero początek procesu, gdyż po powrocie do domu nic już nie będzie takie, jak przedtem.


Wiele dróg na jedną górę.

Nie reprezentujemy żadnej zamkniętej doktryny. Każdy podąża indywidualną ścieżką i ma prawo do uzdrowienia, samodoskonalenia i poznania prawdy. Niezależnie od wybranej ścieżki: nauki, natury, medytacji, religii, sztuki, szamanizmu możemy powrócić do naszego naturalnego stanu i poczuć harmonię w każdym aspekcie życia. Taki cel przyświeca nam na ceremoniach, na których każdy uczestnik może odnaleźć swoją drogę bez obawy o ocenę.

Dla kogo?

Ayahuasca jest niezwykłą medycyną, która służy uzdrowieniu ciała i ducha. Każdy powinien mieć możliwość wolnego wyboru, indywidualnego spotkania i wyciągnięcia własnych wniosków, ponieważ dopiero wtedy będzie w stanie samemu odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest ayahuasca. Ceremonia jest dla Ciebie jeśli: czujesz, że potrzebujesz pomocy, wsparcia, wyciszenia i/lub ukierunkowania, słyszałeś o roślinie już dawno temu i czujesz, że jesteś gotowy, jesteś gotowy na wglądy, nauki i poznanie siebie, jesteś świadomy, że ta podróż może zmienić Twoje życie, chcesz oczyścić swoje ciało i umysł, poszukujesz odpowiedzi i wierzysz, że tu możesz je dostać.


Korzyści płynące z udziału w ceremonii:


• zyskasz wiele wglądów, informacji, wskazówek, a być może, nawet bardzo konkretnych odpowiedzi, dotyczących dalszego życia,
• zagłębisz się w siebie, poznasz swój umysł, ciało, istnienie,
• zatrzymasz się na chwilę,
• oczyścisz swoje ciało i umysł,
• dotkniesz swojej prawdziwej natury i możliwe, że spotkasz się z Absolutem, Wyższą Jaźnią, Bogiem,
• zaznasz ciszy, spokoju i wytchnienia,
• wrócisz odmieniony, odnowiony, ze świeżą energią i chęcią do życia, a przede wszystkim, inną perspektywą postrzegania rzeczywistości.

Jak się przygotować?

Przygotowanie jest bardzo ważne, ponieważ od niego zależy w jaki sposób przebiegnie ceremonia. Dbając o ciało i umysł pokazujemy szacunek z jakim podchodzimy do medycyny i nas samych. Już tydzień przed ceremonią należy odstawić: mięso, nabiał, cukier, alkohol, kawę, leki (przy zapisie na ceremonię koniecznie podaj nazwy leków jakie przyjmujesz), przetworzone jedzenie.

Warto również zrezygnować z kontaktów seksualnych (nasza cenna energia zostanie wtedy w ciele i nie będzie rozproszona).
Przed ceremonią wystarczy jeść zdrowo, prosto i lekko. Nie sugerujemy wycieńczających głodówek, czy ekstremalnych ograniczeń. Każdy z nas wie, czym jest zdrowe jedzenie. W ciągu tych kilku dni poprzedzających ceremonię warto przerzucić się na warzywa i owoce, wysypiać się, pić dużo wody i jeść niewielkie posiłki. Pamiętajmy, że ciało i umysł najlepiej odpoczywają w kontakcie z naturą, podczas medytacji i spacerów.

Gdzie, kiedy i w jakiej cenie?

Retreaty z ceremoniami z Ayahuascą odbywają się w Czechach, tuż za polsko-czeską granicą, w miejscowości o nazwie Nydek.
Aktualny terminarz retreatów w obecnym 2019 roku możesz zobaczyć w zakładce KALENDARZ.
Więcej informacji na temat ceny oraz udziału i przygotowaniu do ceremonii udzielimy w kontakcie mailowym.